مرگ یک غارنورد باتجربه در غار ناتی پاتی - Mountaineer
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
این وبلاگ فقط به دلیل پیشرفت و ترویج کوهنوردی تشکیل شده و هیچ اهداف دیگری نخواهد داشت.
یکشنبه 8 آذر 1388 ساعت 09:24

مرگ یک غارنورد باتجربه در غار ناتی پاتی. 
                
   بنا به گزارشی از Salt Lake شهر  دانشجوی پزشکی که دیروز پنجشنبه پس از یک روز تلاش طولانی جهت امدادش در عمق 150 فوتی (46 متری) زمین کشته شد، یک عاشق طبیعت و غارنورد باتجربه بود که در نهایت تاسف منتظر دنیا آمدن فرزند دومش در سال آینده بود.

 

 

 

 

 

 

مرگ یک غارنورد باتجربه در غار ناتی پاتی

. 
                
   بنا به گزارشی از Salt Lake شهر  دانشجوی پزشکی که دیروز پنجشنبه پس از یک روز تلاش طولانی جهت امدادش در عمق 150 فوتی (46 متری) زمین کشته شد، یک عاشق طبیعت و غارنورد باتجربه بود که در نهایت تاسف منتظر دنیا آمدن فرزند دومش در سال آینده بود.

جان جونز 26 ساله اهل Stansbury Park حدود 28 ساعت پس از گیر کردن بشکل سروته در غار Nutty Putty که غاری معروف در منطقه Salt Lake City می باشد، کشته شد.

این اولین مورد گزارش شده فوت پس از آغاز کاوشها از سال 1960 در این غار 1500 فوتی (457 متر) با معابر تنگ می باشد.

از روز چهارشنبه تیمهای نجات با استفاده از ابزار دریل، طناب و سیستم های قرقره، سعی بر رهایی او داشتند اما متاسفانه ممکن نشد. روز پنجشنبه تیمهای نجات، عملیات امداد را متوقف ساختند، تا در زمانی مناسب جسد وی را از غار خارج سازند.

جونز با 6 فوت (1.83 متر) قد و 190 پوند (86 کیلوگرم) وزن حدود ساعت 9 صبح در معبری تنگ به عرض 18 اینچ (46 سانتیمتر) و ارتفاع 10 اینچ (25 سانتیمتر) گیر کرد.

در تیم 11 نفره جونز برادرانش هم حضور داشتند که همگی دارای تجربه غارنوردی می باشند. هر چند این اولین بازدید آنها از غار Nutty Putty بود، اما آنها قبلا غارهای دشوارتری را که نیاز به تکنیکهای عمودی داشت، پیمایش کرده بودند. به گفته یکی از غارنوردان تیم که در عملیات امداد نیز شرکت کرده بود، تمامی افراد تیم و جونز تخصص کافی جهت پیمایش این غار را داشتند و جونز به امید باز شدن این معبر تنگ به یک تالار بزرگتر، وارد این معبر شده بود. به گفته خانواده اش جونز تاکنون غارهای بسیاری را پیمایش کرده و تجربه عبور از فضاهای تنگ را نیز داشته است. او همچنین با روحیه بالا تا آخرین لحظات با تیم امداد جهت زنده ماندن همکاری کرد.

روز چهارشنبه در یک مقطع از عملیات با تلاش امدادگران او حدود 18 فوت به بالا کشیده شده بود، به اندازه ای که میشد به او غذا و آب رساند. اما متاسفانه بدلیل کنده شدن کارگاهی که جهت برقراری سیستم قرقره در سقف زده شده بود، او دوباره بسوی فضای تنگ سر خورد.

به گفته برادر بزرگتر جونز، ما همه به عملیات امداد خوشبین و امیدوار بودیم، اما دیشب پس از گیر کردن دوباره او در آن فضای تنگ مشخص شد که هیچ امیدی نیست. به گفته او، خانواده اش جهت پذیرفتن این واقعه قوی می باشند.

به گفته وی این خود شما هستید که هیچ گاه انتظار چنین چیزی را ندارید! درک این مساله برای ما سخت است.

تیم امداد که متشکل از بسیاری از گروههای غارنوردی داوطلب Utah بودند، بشدت از عدم نتیجه گیری عملیاتشان متاسفند.

Cannon یکی از مسئولین امداد می گوید: خیلی سخت است. وارد غار می شوید، امیدهای بسیاری دارید، عملیاتی انجام می دهید که قبلا با موفقیت انجامش داده اید، و در شرایطی قرار می گیرید که آنطور که طراحی کرده اید پیش نمی رود.

تیم امداد و نجات در سال 2004 در همین نقطه خاص این غار 1500 فوتی دو نفر دیگر را نجات داده بود. Cannon می گوید: غارنوردی عموما کار خطرناکی نیست اما می توانید با ملاحظات ایمنی، این نقطه از غار را خطرناک بدانید.  

 

   

 مجید ثابت زاده – جستجو و نجات یوسمیتی NPS