گزارش حادثه ی سقوط بهرام نیاستیش - Mountaineer
این وبلاگ فقط به دلیل پیشرفت و ترویج کوهنوردی تشکیل شده و هیچ اهداف دیگری نخواهد داشت.
دوشنبه 2 شهریور 1388 ساعت 22:18
گزارش حادثه سقوط بهرام نیاستی
 
                
 

اخلومد- ایران

·         نوع: صعود ورزشی، شروع از پایین دره اخلومد

·         فاصله عمودی کل از پایین دره تا بالا: 110 متر

·         فاصله مفید صعود: 70 متر

·         رسیدن تا پای کار: مسیر کلاس IV بدون نیاز به حمایت

·         درجه سختی صعود:5.10YDS  

·         تعداد کل مسیرهای صعود (کرده ها) : 3

·         تعداد کل ایستگاه حمایت (کارگاه): 3 (اول از بالا: 20 متر، دوم: 20 متر، سوم:30 متر)

·         مسافت کل فرود: 75متر

·         زمان حادثه: 5 بعداز ظهر

·         اطلاعات روشنایی روز: قسمت اعظم دیواره در سایه بود.

·         تیم صعود:متشکل از دو نفر، هر دو سنگنوردان با تجربه2 سال

·         طناب: طناب دینامیک بقطر 10.2mm Beal

·         ابزار فرود: هشت8 استاندارد

·         ضامن فرود: پروسیک بالا (زیر) ابزار فرود

در تاریخ 15 خرداد 1388 (June 5-2009) یک سنگنورد در حین فرود 70 متر سقوط کرد و در صحنه فوت نمود. بر اساس گزارش اولیه ای که توسط همطنابش داده شد، آقای بهرام نیاستی صعود سه کُرده (سه طول طناب) از دیواره سنگنوردی ورزشی را در دره اخلومد باتمام رسانده بود و هنگامیکه همطنابش به او نزدیک می شد، طنابش را جهت فرود در کارگاه بالا نصب نموده بود. بهرام ابتدا خود را توسط اسلینگ کوتاه (نوار خود حمایت) به کارگاه متصل کرده و سپس طناب دینامیک را استفاده کرد و قسمت کوتاه طناب را (بطول  4 متر) توسط گره    Clove hitch (گره خود حمایت) به کارگاه متصل نموده و انتهای بلندتر طناب را (بطول 46 متر) همراه با گره ضامن هشت که در انتهای طناب زده بود، به کارگاه پایین انداخت و سپس انتهای دیگر طناب را (انتهای کوتاهتر 4متر) که هیچ گره ضامنی نداشت، رها نمود. همطناب او مطمئن نبود که چه چیزی رخ داده، اما به نوعی، بهرام اشتباهاً ابزار فرود 8 و پروسیک ضامن خود را روی طناب کوتاهتر می زند و از پایین انتهای کوتاهتر طناب بسمت کف دره اخلومد سقوط می کند. بهرام در زمان حادثه کلاه ایمنی بسر نداشته، هرچند کلاهش را با خود بالا آورده اما آنرا به همطنابش قرض می دهد.

 

 

http://www.hamtanab.com/UserFiles2/picarticle/bigpor-sar-seda1.jpg

تجزیه و تحلیل:

این حادثه در اواخر بعدازظهر رخ داده و بر پایه گزارش همطناب او، هر دوی آنها خصوصاً بهرام از صعود هایی که در دره انجام داده، خسته بوده است. هر دوی سنگنوردان می خواستند دیواره را قبل از تاریکی هوا تمام کنند. هنوز مشخص نیست که اگر بهرام تصمیم داشته که 20 متر فرود آید، چرا طنابش را با گره گره خود حمایت به کارگاه فیکس می کند؟ بهرحال یک احتمال پیشنهاد می کند که ممکن است بهرام اول می خواست دو مسیر را فرود رود (مجموع 40 متر را) که مقداری در زمان صرفه جویی کند و سپس همطنابش گره خود حمایت را باز کرده و از طریق سیستم دو طنابه به کارگاه فرود بعدی فرود رود، در حالیکه بهرام در بالای مسیر 1 در حال استراحت است.

این حادثه بسادگی قابل اجتناب بود اگر که  هر دو هم طناب در مورد استراتژی فرودشان، پیش از آنکه بهرام سیستم فرودش را نصب کند با هم صحبت کرده بودند، ؛ و همچنین اگر همطنابش بهرام را مجدد چک می کرد، مطمئن هستم که او قادر بود فرود بهرام روی انتهای کوتاهتر بی حفاظ طناب را تشخیص دهد.

توجه: گزارش اصلی که در وب سایت Climbing.ir منتشر شد، شامل اطلاعات مفیدی نبود و تنها حاکی از این بود که یک سنگنورد در حین فرود 70 متر سقوط کرد. این حادثه دومین حادثه مشابه در همان منطقه طی یک سال اخیر بود. بنابراین من شخصاً با یک سنگنورد محلی تماس گرفته و یک سری سوالاتی را برای کاهش دلایل این حادثه و فهم آنچیزی که در دره اخلومد رخ داده بود، پرسیدم.

 

مجید ثابت زاده

(مربی و عضو تیم جستجو و نجات  یوسمیت، کالیفرنیا NPS YOSAR )